OiD sierpień 2016

OiD sierpień 2016
Wakacje, wakacje, czyli okres najintensywniejszego fotografowania. Niekiedy zwykłego pstrykania, ale często realizacji najambitniejszych zadań, bo wreszcie mamy na nie czas. Obyśmy tylko potem mieli siły na obróbkę efektów naszych działań. Ba, choćby na ich przejrzenie i selekcję. Bo gdy wykonane zdjęcia liczymy w tysiącach, zadanie okazuje się o wiele trudniejsze niż samo fotografowanie.
Podczas gdy my fotografujemy, na rynku cisza. Cisza przed burzą… znaczy przed Photokiną. Czuć co prawda lekkie powiewy nowości, głównie za sprawą Samyanga, który wymyślił sobie, że przez wakacje będzie co tydzień ogłaszał nową stałkę. No więc ogłasza i to całkiem ciekawe szkła. Jeden jedyny silny podmuch z innej strony, to Nikkor 105 mm f/1,4. Kto by się spodziewał, że taki obiektyw wypuści Nikon, a nie Sigma? I jakim potworem jasności Sigma odpowie teraz Nikonowi? Natomiast w aparatach w zasadzie tylko Fuji zdecydowało się na mocną wakacyjną premierę. Chodzi oczywiście o X-T2, na który to bezlusterkowiec fani Fuji nie mogli się już doczekać. A czekać było warto, bez dwóch zdań. Jasne, bardziej spektakularną nowością powinien być ogłoszony w lipcu średnioformatowy bezlusterkowiec Hasselblad X1D. Powinien, ale cena 8000 Euro odstrasza szeroką publiczność.
Czekamy więc do września, kiedy to przez przedphotokinowe dwa-trzy tygodnie zostaniemy zalani powodzią premier. Wszyscy spodziewają się, że najwyższą falą w tej powodzi będzie Canon 5D Mark IV. Pewnie tak się stanie, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby i Sony wyskoczyło z jakimś przebojowym aparatem. Słychać też plotki o kilku nowościach Panasonika i oczywiście o Olympusie E-M1 II. Jest również spora szansa, że wreszcie ujrzymy – już na sklepowych półkach – aparaty, których rynkowe premiery opóźniły się za przyczyną trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kumamoto i znajdującą się tam fabrykę Sony produkującą matryce do cyfrówek wielu marek.
Mamy więc jeszcze czas, by przygotować się na przyjęcie nowości. Zapraszam więc do przeczytania tego, co mamy dla Was w tym wydaniu „OiD”. Oprócz artykułów o kilku ostatnich premierach sprzętowych, znajdziecie między innymi testy wakacyjnego kompakta do kieszeni i obiektywów Panasonika, poradniki dotyczące wykonywania zdjęć sylwetkowych i fotografowania w technice HDR oraz artykuł o teorii i praktyce głębi ostrości. Zapraszamy!

Paweł Baldwin / red. wydania

Czytaj online Czytaj na PC Czytaj na tabletach

W numerze:
Panasonic Lumix TZ100 – maleństwo z klasą   TEST
Panasonic Lumix G: 12-35 mm f/2,8 i 35-100 f/2,8   TEST
• EISA dla EOSów
• Nikon COOLPIX W100 – wodoszczelny, wstrząsoodporny, kolorowy
• AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED – obiektyw portretowy
• Panasonic DUAL I.S. System
Jarek poleca! HDR w akcji  WARSZTAT
• Honor 7 Lite – smartfon do wakacyjnych zdjęć
Urlop z aparatem – Konrad Bąk radzi...  WARSZTAT 
By rzecz swą głębię miała lub… nie miała…  WARSZTAT
Zdjęcia sylwetkowe – temat na wakacje i nie tylko…  WARSZTAT
• Panasonic AG-AC30 i na ramieniu lżej
• Nowe monitory AOC AGON z G-SYNC lub FreeSync
• 55” BenQ RP552H – 10 pkt. panel dotykowy
• Pierwsze wyświetlacze PANASONIC z serii EF1


Darmowy magazyn dostępny jest obecnie w wersji online (flash, issuu.com). Można także pobrać pliki pdf z przeznaczeniem do przeglądania na komputerach lub tabletach w przeglądarkach pdf lub ebooków.

Czytaj online Czytaj na PC Czytaj na tabletach
OiD 1/2016

OiD 1/2016

"OiD" listopad 2015

OiD listopad 2015

OiD wrzesień 2015

OiD maj 2015

OiD maj 2015

Jesień 2014 i … drzewa

OiD Jesień 2014 i … drzewa

Jesień 2014. 4K

OiD Jesień 2014. 4K

OiD sierpień 2014

OiD sierpień 2014

OiD 4-5/2014

OiD 4-5/2014

OiD 4-5/2014 Relaks

OiD 4-5/2014 Relaks

OiD Relaks wiosna 2014

OiD Relaks wiosna 2014

O nas

O nas